• slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image

Mission E: První sportovní elektromobil Porsche se jmenuje Taycan


Přiložené soubory:Budoucnost se blíží, protože již příští rok bude zahájena sériová výroba prvního čistě elektricky poháněného vozu Porsche. Nový elektromobil dostal již své modelové označení. Z koncepční studie „Mission E“ – toto označení se mezitím stalo symbolem kompletní elektrické ofenzivy značky Porsche – se vyvine Taycan. Označení s významem „čilý, mladý kůň“ čerpá inspiraci z centrální části loga Porsche, v níž je od roku 1952 skákající kůň. „Náš nový sportovní elektromobil bude silný a ochotný podávat výkony; bude to vozidlo, které dokáže překonávat i dlouhé vzdálenosti a symbolizuje svobodu,“ říká Oliver Blume, předseda představenstva společnosti Porsche AG. Jméno, pocházející z orientální jazykové oblasti, zároveň signalizuje, že zde přichází první elektricky poháněný sportovní automobil s duší vozu Porsche. Stuttgartský výrobce sportovních vozů oznámil označení pro první čistě elektricky poháněnou modelovou řadu v rámci oslavy „70 let sportovních vozů Porsche“.

Porsche oznamuje modelové označení sériové verze

Dva synchronní elektromotory s permanentním magnetem poskytují celkový nejvyšší výkon více než 600 k (440 kW). Sportovní elektromobil díky tomu dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za výrazně méně než 3,5 sekundy a na 200 km/h za necelých dvanáct sekund. Ještě pozoruhodnější je však v kategorii elektromobilů dosud nevídaný trvalý výkon. Bez ztráty výkonu lze absolvovat několik akcelerací v řadě. Maximální dojezd přesahuje 500 kilometrů podle metodiky EU. Automobil s pohonem všech kol disponuje elektrickou soustavou s napětím 800 V a je připraven pro nabíjení v síti rychlonabíjecích stanic. V tomto případě bude možné během čtyř minut doplnit dostatek energie pro ujetí dalších 100 kilometrů (dle metodiky EU).

Slovní označení s významem
Slovní označení mají u značky Porsche zásadně konkrétní spojení s příslušným modelem a jeho vlastnostmi. Označení Boxster vyjadřuje spojení motoru „boxer“ a karoserie „roadster“, Cayenne symbolizuje ostrost, Cayman je kousavý a hbitý, Panamera je více než „gran turismo“ a jako taková by mohla zvítězit i v dálkovém závodě Carrera Panamericana. Označení Macan je odvozeno od indonéského slova s významem „tygr“, protože kombinuje mrštnost, sílu, fascinaci a dynamiku.

Zdvojnásobení investic do budoucnosti
Porsche investuje do roku 2022 více než šest miliard eur do elektrické mobility. Společnost tak zdvojnásobila původně plánované výdaje. Z dodatečných tří miliard eur bude přibližně 500 milionů eur vynaloženo na vývoj variant a derivátů modelu Taycan, jedna miliarda eur na elektrifikaci a hybridizaci stávající produktové palety, několik stovek milionů eur do rozšiřování výrobních závodů a 700 milionů eur je vyhrazeno na nové technologie, nabíjecí infrastrukturu a chytrou mobilitu.

Rozsáhlá modernizace a rozšíření hlavního závodu v Zuffenhausenu
V hlavním závodě Porsche v Zuffenhausenu je v současnosti budována nová lakovna a montážní hala pro model Taycan, jakož i dopravní most pro přepravu lakovaných karoserií a poháněcích jednotek do haly finální montáže. Stávající motorárna bude rozšířena rovněž pro výrobu elektrických pohonů, rozšíření se dočká i karosárna. Investice budou kromě toho směřovat také do vývojového centra ve Weissachu. Díky modelové řadě Taycan vznikne jen v Zuffenhausenu přibližně 1200 nových pracovních míst.

Jubileum „70 let sportovních vozů Porsche“
Výrobce sportovních vozů připomíná v roce 2018 jubileum rozmanitými aktivitami. O víkendu 16. až 17. června přivítá Porsche své zaměstnance, obyvatele a zájemce na veřejné oslavě v závodě v Zuffenhausenu a jeho okolí. Návštěvníky všech generací čekají atraktivní akce, prohlídky závodu, koncerty, občerstvení z „foodtrucků“, jakož i živé přenosy závodu 24 h Le Mans a fotbalového zápasu mezi Německem a Mexikem na mistrovství světa. Vstup je bezplatný.

Fotografie jsou k dispozici na portálu Porsche Newsroom (http://newsroom.porsche.de), pro novináře také v tiskové databázi Porsche (https://presse.porsche.de).