• slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image

Porsche testuje autonomní jízdu v servisu


Přiložené soubory:Porsche testuje používání autonomní jízdy ve vlastní servisní dílně. Pracovníci servisu mohou díky nové technice ovládat jízdu vozidla k hydraulickému zvedáku prostřednictvím tabletu. Zkušební projekt je součástí spolupráce v rámci inovační platformy Startup Autobahn a poběží do poloviny roku 2019.

Spolupráce mezi platformou Startup Autobahn a startupem „Kopernikus Automotive“

 

Společnost Porsche vytvořila prostory pro zkušební provoz ve vlastním areálu v Ludwigsburgu, a to ve spolupráci se startupem „Kopernikus Automotive“. Mladá společnost z Berlína se specializuje na techniku pro autonomní jízdu vozidel. Cílem společného projektu je zcela autonomní provoz vozidel z parkoviště k hydraulickému zvedáku a zpět. Zaměstnanci mohou prostřednictvím tabletu ovládat automatickou jízdu sportovního vozu tak, aby vozidlo přijelo do servisní dílny na požadované místo. Nová technologie slibuje mimo jiné časovou úsporu.

„Autonomní jízda způsobí za několik let revoluci v naší silniční dopravě. Již dnes však můžeme využívat technické možnosti ke zvyšování efektivity pracovních procesů,“ říká Alexander Haas, vedoucí projektu „Automatizovaná jízda v servisu“ ve společnosti Porsche. Projekt bude realizován během 100 dnů odborníky z oddělení vysoce automatizované a asistované jízdy a z oddělení techniky pro poprodejní služby ve spolupráci se společností Kopernikus Automotive. Tým představí první výsledky své práce 21. února na akci Startup Autobahn „Expo Day“ ve stuttgartském areálu Wagenhallen.

Virtuální zkušební provoz s jedním milionem simulovaných testovacích kilometrů

Zkušební areál včetně okolí servisu byl nejprve převeden do virtuálního zobrazení, které bylo využito k trénování umělé neuronové sítě. Ta absolvovala více než jeden milion virtuálních testovacích kilometrů a samostatně se učila na základě reálných rámcových dat. Následně bude uskutečněn zkušební provoz v reálných podmínkách. „Náš tým bude ve zkušebním provozu používat autonomní jízdu v servisu, abychom získali cenné zkušenosti,“ říká Thomas Eckert, vedoucí oddělení produktové optimalizace v oblasti poprodejních služeb.

Technologie umělé inteligence zajistí vozidlu orientaci a také mu umožní samostatně rozpoznávat a lokalizovat objekty a naplánovat trasu. Rozsáhlá opatření, jako je omezení rychlosti jízdy na sedm kilometrů za hodinu nebo řidič sedící za volantem, zaručí bezpečnost při praktické realizaci zkušebního provozu.

Startup Autobahn

Porsche je od roku 2017 partnerem největší inovační platformy v Evropě, s názvem Startup Autobahn. Cílem je přivádět inovativní startupy z celého světa a jejich nápady do Stuttgartu. Za tím účelem se spojila řada společností, kromě Porsche mezi ně patří mimo jiné Daimler, Univerzita Stuttgart, Arena 2036, Hewlett Packard Enterprise, DXC Technology, ZF Friedrichshafen a BASF. Tyto společnosti spolupracují v rámci zastřešující platformy Startup Autobahn se startupy na konkrétních pilotních projektech s dobou trvání 100 dnů. Společnost Porsche se během uplynulých dvou let zúčastnila 50 projektů v rámci platformy Startup Autobahn. Přibližně třetina výsledků je využívána při vývoji pro sériovou výrobu.

 

Fotografie jsou k dispozici na portálu Porsche Newsroom (http://newsroom.porsche.de), pro novináře také v tiskové databázi Porsche (https://presse.porsche.de).