• slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image
 • slideshow image

NOVÉ BENTLEY BENTAYGA – ULTIMATIVNÍ LUXUSNÍ SUV


Přiložené soubory:Automobilka Bentley oznámila podrobnosti o novém modelu Bentayga – ultimativním luxusním SUV a současně prvním vozu uvedeném v rámci obchodního plánu Beyond100 uvedené firmy. Od premiéry modelu bylo ručně vyrobeno přes 20 tisíc vozů s označením Bentayga – více než kteréhokoli z konkurentů – a na tomto neuvěřitelném dosavadním úspěchu plánuje stavět i nová Bentayga.

  • Bentley se svým luxusním SUV opět zvedá laťku a určuje nová měřítka celého segmentu
  • Nová Bentayga je ultimativním zhmotněním výkonu, luxusu a praktické využitelnosti
  • Nové vnější ztvárnění přední i zadní partie aplikuje nejnovější prvky genetické výbavy designu Bentley, odrážející se ve sportovní a současně elegantní podobě
  • Interiér představuje zbrusu nová sedadla i dekorativní prvky, stejně tak jako větší prostor pro nohy vzadu
  • Nová generace infotainmentu s 10,9" obrazovkou, super jemnou grafikou a podstatně širšími možnostmi konektivity
  • Tmavě tónované hliníkové dekory s diamantovým řezem, poprvé u značky Bentley
  • Bezdrátová technologie Apple CarPlay nyní ve standardu, společně s technologií Android Auto
  • Rozšířená sestava online služeb ‚My Bentley‘ se zabudovanou SIM kartou
  • Dvojitě přeplňovaný benzínový motor 4,0 litru V8 s maximem výkonu 542 bhp (550 PS) a točivým momentem 770 Nm
  • Po novém Bentley Bentayga V8 bude následovat verze Hybrid a dynamicky zaměřené provedení Speed

 Do nového designu exteriéru se promítla genetická výbava designu Bentley, který se nyní uplatňuje napříč celou modelovou řadou a díky němuž se Bentley chlubí nejčerstvější a nejmodernější produktovou řadou napříč všemi výrobci luxusních vozů. Zvenčí i zevnitř zevrubně přepracovaný model prezentuje nejnovější palubní technologie, přičemž kabina ještě vyšší měrou hýčká celou posádku.

 [Bentayga V8, jízdní cyklus podle WLTP: kombinovaná spotřeba paliva 13,3 l/100 km; kombinované emise CO2: 302 g/km.]

 Nová Bentayga kombinuje schopnosti výkonného cestovního vozu, luxusní limuzíny, prostorného rodinného vozu a terénního vozidla – a podobně jako předchůdce plní nejširší zadání ze všech vozů na současném trhu.

 Vůz, který de facto stvořil segment luxusních SUV, díky současným vylepšením dosahuje vrcholných měřítek výkonu, luxusu a všestranné využitelnosti. Nová a zcela mimořádná Bentayga – navržená, zkonstruovaná a ručně vyráběná v anglickém Crewe – navazuje na nebývalý úspěch svého předchůdce.

 Komentuje Adrian Hallmark, předseda představenstva a ředitel společnosti Bentley Motors:

 „Bentayga již od svého uvedení před bezmála pěti lety zhmotňovala samotnou definici luxusního SUV. Podobně jako Continental GT vytvořila Bentayga zcela nový segment trhu; od doby, kdy jsme dané měřítko nastavili, vstoupila do tohoto segmentu řada ostatních, avšak žádný jiný vůz nedokáže nabídnout tak širokou škálu schopností, která by mohla modelu Bentayga konkurovat.“

 „S novou Bentaygou posouváme vrchol segmentu luxusních SUV opět o něco výše a dále od konkurence. Naslouchali jsme přáním našich zákazníků a provedli vylepšení v oblastech pro ně nejdůležitějších, přičemž nová Bentayga zhmotňuje veskrze moderní a současně nádherné rozšíření schopností i úspěchů původního vozu.“

 Nová Bentayga – Shrnutí

 Klíčem k novému Bentley Bentayga je jeho pozoruhodně sportovní vzhled, inspirovaný novým designovým jazykem značky, který představila třetí generace modelu Continental GT a zbrusu nový Flying Spur. Trojice vozů společně tvoří novou „rodinu“ pyšnící se vizuálním propojením jako nikdy v minulosti. Všechny panely předku vozu byly přepracovány v zájmu čistšího a moderního vzhledu – nové smělé a efektní stylistické ztvárnění je zárukou nepřehlédnutelnosti.

 Větší a výraznější matricová mřížka chladiče je nyní vzpřímenější; nové maticové LED světlomety s inteligentní technologií zase využívají charakteristický design Bentley, jenž se inspiroval výrobky z broušeného křišťálového skla. Agresivnější přední nárazník zdůrazňuje výkon a jízdní schopnosti vozu. Poprvé se představují vyhřívané stěrače čelního skla s 22 integrovanými ostřikovacími tryskami v každé liště.

 Nová Bentayga též prodělala zásadní proměnu zadní části, kde došlo k úplnému designovému přepracování povrchů, včetně nové výklopné zádě protažené napříč celou šířkou vozu s novými zapouzdřenými světlomety; registrační značka se v zájmu čistšího vzhledu posunula o něco níže do nárazníku. O výkonových parametrech vozu jednoznačně vypovídají široké dělené koncovky výfuků. K dynamickým schopnostem napomohlo zvětšení rozchodu kol zadní nápravy o 20 mm; k lepšímu celkovému postoji též přispěla modifikace zástavby kol do podběhů. Kola samotná mají nový jedinečný vzhled, vyhrazený pouze pro model Bentayga.

 Široce velebený interiér Bentaygy byl pro nejnovější provedení ještě podstatně přepracován. Z nejdůležitějších změn jmenujme nový centrální panel přístrojové desky a volant, nové výplně dveří a zbrusu nová sedadla – nyní na přání s funkcí odvětrávání pro druhou řadu pětimístného provedení kabiny. Cestující vzadu se též mohou těšit na podstatný nárůst prostoru – v závislosti na uspořádání je pro nohy k dispozici navíc až 100 mm.

 Nová generace systému infotainmentu byla hladce začleněna do ručně montované přístrojové desky v designu ‚křídla Bentley‘, přičemž její součástí je i 10,9" bezrámečkový displej. Zbrusu nový digitální displej se chlubí mimořádně vysokým rozlišením a rychle reagující grafikou s možnostmi vlastních úprav dle požadavků řidiče.

 Nejmodernější hardware a software zprostředkuje zbrusu nový systém navigace se satelitními mapami, online vyhledáváním a dalšími funkcemi. Poprvé se standardně nabízí bezdrátové připojení pomocí technologie Apple CarPlay (vedle stávajícího kabelového připojení), stejně tak jako Android Auto (v závislosti na konkrétním trhu). Zadní cestující mají k dispozici nový větší dotykový tablet dálkového ovládání, podobný zařízení ve zbrusu novém modelu Flying Spur.

 Výrazně se zlepšila konektivita v rámci celé kabiny, nyní standardně s datovými porty typu USB-C a bezdrátovým nabíjením telefonů. Nová Bentayga se nyní nabízí s vestavěnou SIM kartou (podobně jako nejnovější modely Continental GT), a tak kvůli funkcím online připojení ‚My Bentley‘ již zákazník nemusí poskytovat vlastní datové připojení. ‚My Bentley‘ je průběžně vylepšovaná sestava palubních online služeb a funkcí dálkového ovládání, které mají zákazníci k dispozici prostřednictvím vyhrazené aplikace pro mobilní platformy Apple iOS a Android.

 Luxusní interiér lze dále vylepšit tmavě tónovanými hliníkovými dekory s diamantovým řezem (poprvé u značky Bentley) a dvěma typy dýhy s rovnou texturou (pro Bentaygu doposud nebyly k dispozici): ‚Koa‘ a ‚Crown Cut Walnut‘ (řezaný ořešák). Volitelná výbava Mulliner Driving Specification doplňuje nový typ prošívání; pro sedadla se na přání nově nabízí tzv. mikro lemování.

 Nový model se začne prodávat v provedení Bentayga V8, u kterého jsou výkony supersportu umně vyváženy každodenní použitelností; ještě v letošním roce bude následovat plug-in hybrid a varianta Speed s agregátem W12. Dvojitě přeplňovaný benzínový motor 4,0 litru V8 dosahuje pozoruhodného maxima výkonu 542 bhp (550 PS) a točivého momentu 770 Nm.

 Komentuje Chris Cole, šéf produktové řady Bentayga:

 „Náš cíl byl u nové Bentaygy poměrně jednoduchý – vzít to nejlepší, a ještě to zdokonalit. Pozorně jsme proto naslouchali stávajícím majitelům vozů Bentayga a zpracovali jejich komentáře, aby se nový model stal ještě ucelenější a všestrannější volbou.“

 „Nová Bentayga odráží vskutku rafinované kvality a designové úpravy ostatních členů rodiny Bentley, jako jsou např. nový Continental GT nebo zbrusu nový Flying Spur. I doposud se jednalo o vrchol segmentu luxusních SUV, ale nyní jsme jej posunuli ještě výše.“

 Bentley Bentayga – Definice segmentu luxusních SUV

 Když se původní Bentayga v listopadu 2015 poprvé objevila na trhu, vytvořila tím nový automobilový segment. Nastolila měřítko jako celosvětově první skutečně luxusní SUV a nabídla zákazníkům všechny výhody velkého výkonného cestovního vozu bez omezení při pohybu terénem.

 Bentayga byla při svém uvedení nejrychlejším, nejvýkonnějším a nejexkluzivnějším SUV světa. Díky investičnímu programu o objemu 840 milionů liber vzniklo ve Velké Británii 1500 pracovních míst a Bentley se stalo první značkou luxusních vozů, která nabídla model v segmentu SUV.

 Bentayga, jejíž návrh zahrnoval pravděpodobně nejširší zadání v automobilové historii, musela nabídnout výkony supersportu, jízdní pohodlí limuzíny, schopnosti poloautonomního řízení, různé varianty pohonu a terénní schopnosti, aby mohla směle konkurovat i těm nejlepším prémiovým SUV – při zachování špičkové úrovně řemeslného zpracování, luxusu a kvalit značky Bentley.

 Bentayga, opírající se o špičkové vlastnosti benzínových, naftových i hybridních pohonů, postupně posbírala celou řadu významných mezinárodních ocenění.

 Značce Bentley přinesla podmanivé úspěchy a v roce 2019 představovala plných 45 procent celosvětových prodejů uvedené firmy.

 Od původní premiéry v segmentu, který Bentayga de facto stvořila, se na trhu objevila řada nových konkurenčních modelů. Avšak i v této konkurenci si Bentayga udržuje postavení nejprodávanějšího luxusního SUV.

 Bentayga vedle prodejních úspěchů zdolala snad všechny myslitelné terény této planety – při tahání kitesurferů na plážích v Dánsku, překonávání nehostinných pouští v Chile a Bolívii, přejezdu celého Islandu, surfování na dunách Středního východu a zdolávání nového rekordu v kategorii SUV v rámci mezinárodních závodů do vrchu Pikes Peak. Firma též uvedla do prodeje speciální edice vozů vybavených pro muškaření, lovecké sporty, či dokonce sokolnictví; Bentayga Speed zůstává nadále nejrychlejším SUV světa, schopným rozjet se až na 305 km/h.

 Bentley nyní uvádí novou Bentaygu s cílem ještě posílit své postavení leadera trhu. Automobilka pečlivě analyzovala názory původních majitelů vozů Bentayga – z nichž až 70 procent nikdy předtím vůz Bentley nevlastnilo – a zaměřila se na vnější vzhled vozu, systém palubního infotainmentu i zpracování zadních míst, a tak je nový model připraven opět zvednout laťku celého segmentu.

 Nový design exteriéru

 Po všech stránkách modernizovaný design exteriéru nové Bentaygy se promítl do ještě stylovější a cílevědomější podoby, která je ukázkou tohoto nejlepšího z nového designového jazyka Bentley. Všechny panely přední i zadní partie vozu byly přepracovány v zájmu čistšího a modernějšího vzhledu, avšak bez negativních dopadů na součinitel aerodynamického odporu či vztlakové síly.

 Komentuje JP Gregory, vedoucí designu exteriérů ze společnosti Bentley Motors: „Strávili jsme hodně času zkoumáním toho, jak vylepšit proporce a charakter tohoto vozu. Nová Bentayga je i nadále okamžitě rozpoznatelná coby vůz značky Bentley, ale nyní je mnohem vzhledově výraznější.“

 „Dokázali jsme pokročit hodně kupředu. Nová Bentayga je vzhledově sebejistější SUV, ať již se na tento vůz díváte z jakéhokoli úhlu. Majestátnější mřížka chladiče a vyšší, soustředěnější eliptické světlomety působí mnohem moderněji – což je skutečným vyjádřením záměru.“

 Řada komplikovaných designových detailů se inspirovala nejnovějšími zástupci rodiny vozů Bentley, včetně třetí generace modelu Continental GT a zbrusu nové limuzíny Flying Spur.

 Klíčovým prvkem je zde nová matricová mřížka chladiče. Díky větší a vzpřímenější masce se elegantní kapota Bentaygy mohla rozmáchnout dolů až po hranu tohoto chromového díla. Vozu to dodalo dominantnější a vzpřímenější profil současně s větším rozestupem nových matricových LED světlometů, které jsou oproti předchůdci o 30 mm výše.

 Nové eliptické světlomety se v rámci značky Bentley objevují vůbec poprvé. Chlubí se pro značku již charakteristickým designem broušeného křišťálového skla, díky němuž světlomety zdánlivě září i ve vypnutém stavu. Jejich aktivace kromě toho staví na moderní technologii postupného probouzení.

 Energické designové křivky jsou patrné zejména při pohledu z boku. Nad vymodelovanou atletickou křivkou na boku předního blatníku zaujme nový delší větrací průduch, ale zcela nové jsou i výlisky ve spodní části dveří vedle decentního označení V8.

 Pro nová 22" kola v nepřehlédnutelném designu jsou k dispozici dvě různé povrchové úpravy, čímž se počet nabízených designů kol zvýšil na pět – v rámci značky Bentley vždy jedinečných. Ke sportovnímu postoji vozu přispěla úprava bočního umístění kol v podbězích s menší horizontální mezerou mezi povrchem kola a hranou podběhu (na přední i zadní nápravě).

 Pravděpodobně nejvýraznější konstrukční změny se promítly do zadní partie vozu, kde se nová Bentayga radikálně odlišuje od svého předchůdce. Podobně jako Continental GT byla poprvé v historii použita eliptická koncová světla. Díky mřížkové struktuře působí po aktivaci jako blyštivý šperk, z nějž se line hluboká trojrozměrná záře. Světla se též chlubí animovanou ‚uvítací sekvencí‘, založenou na postupné aktivaci směrového ukazatele.

 Samotná světla jsou začleněna do zbrusu nové zádě protažené přes celou šířku vozidla ve prospěch čistšího a modernějšího vzhledu. Registrační značka se posunula dolů do nárazníku, a uvolnila tak prostor výraznému textu ‚Bentley‘ o něco výše. Tvary koncových světel se odrážejí i ve větších a dělených sportovních koncovkách výfuku oválného tvaru; nový a delší střešní spoiler propůjčuje novému Bentley Bentayga opticky delší a elegantnější boční profil, díky němuž vůz působí celkově sportovnějším dojmem.

 Beztak široká paleta odstínů karoserie pro Bentaygu se rozšířila o dvě nové barvy: ‚Viridian‘ – tmavý odstín metalické zelené, vycházející z barvy koncepčního vozu EXP 10 Speed 6; resp. ‚Patina‘ – středně sytou šedobílou s luxusním nádechem.

 Nový atletický vzhled je možné ještě zdůraznit pomocí mnoha prvků na přání zákazníka. Např. moderního vzhledu městského SUV lze dosáhnout pomocí výbavy ‚Blackline Specification‘, u níž byly všechny vnější chromové prvky nahrazeny černými.

 Jedinečná kabina opět trochu jinak

 Nová Bentayga přichází i s designovými změnami ručně zpracované kabiny, pyšnící se svým pečlivým provedením. Přestože Bentayga i doposud všeobecně platila za srovnávací měřítko interiérů luxusních SUV, nový model přináší bezkonkurenční modernizovanou kombinaci luxusních materiálů a vytříbeného řemeslného zpracování každého jednotlivého detailu.

 Návrháři Bentley připravili cestujícím ještě uvolněnější prostředí pro výpravy všeho druhu. Z nejvýraznějších změn modernizovaného interiéru Bentley Bentayga jmenujme nové výplně dveří a volant, přepracovaný centrální panel přístrojové desky nebo digitální přístrojový štít. Dále jsou zde nová sedadla, která opět posouvají srovnávací měřítka pohodlí, pro nějž je tento vůz v odvětví všeobecně uznáván.

 Komentuje Darren Day, vedoucí designu interiérů ze společnosti Bentley Motors: „Interiér Bentaygy byl vždy obdivován pro mimořádnou kvalitu dílenského zpracování, uvolněnou atmosféru a luxusní charakter prostředí.“

 „Vedle nápadnějších změn v oblasti středového panelu, sedadel a výplní dveří jsou zde drobnější záležitosti, kterých si zákazníci zprvu nemusí povšimnout, ale které v součtu dělají to, čím se nová Bentayga zásadně odlišuje. Jde například o nové horizontální madlo ve dveřích nebo jedinečné prošívání sedadel – v obou těchto případech je více než zřejmé, že se tým návrhářů nespokojil s kompromisy. Nová Bentayga bude pro naše zákazníky cestou k novým objevům.“

 Do nového centrálního panelu přístrojové desky byl začleněn displej nejnovější generace infotainmentu, který opět posouvá vizuální atraktivitu (včetně proslulé designové filozofie ‚křídel Bentley‘ ve ztvárnění přístrojové desky) a v dané třídě vrcholnou praktičnost modelu Bentayga.

 Tradiční dvojice středových výdechů ventilace, svým tvarem připomínajících ‚střed terče‘, byla nahrazena jediným plasticky tvarovaným výdechem s hladkou zkosenou hranou v chromovém provedení v místě nad hlavní obrazovkou infotainmentu; do výdechu byly též umně začleněny analogové hodiny Breitling. Dlouhá kapsa na boku středového panelu pojme různé drobnosti, jako např. mobilní telefon; přímo před pákou voliče převodovky zase najdeme induktivní bezdrátovou nabíječku telefonů se zesilovačem signálu.

 Pro novou Bentaygu jsou k dispozici tři víceúčelová uspořádání sedadel. Kromě standardního pětimístného uspořádání se volitelně nabízí čtyřmístná konfigurace sedadel s dvojicí samostatných zadních křesel oddělených středovým panelem. Vrcholem praktičnosti a všestranné využitelnosti je sedmimístná konfigurace se třemi řadami sedadel.

 Pětimístná Bentayga těží z nové konstrukce rámů sedadel, díky níž se rozsah sklápění zadních sedadel zvětšil na dvojnásobek. Všechna sedadla se nyní chlubí vhodnějším tvarováním, zejména v oblasti kolem ramen. Standardní čalounění pěnových polštářů lze vylepšit kontrastním prošíváním nebo ručním prošíváním křížovými stehy. Poprvé v modelové řadě Bentayga lze objednat i mikro lemování sedadel. U pětimístného provedení se nyní dále nabízí funkce odvětrávání zadních sedadel, dříve vyhrazená pouze pro čtyřmístnou kabinu.

 V zájmu ještě většího cestovního pohodlí v luxusním stylu se Bentayga v provedení se čtveřicí křesel chlubí nárůstem místa pro kolena o 30 mm při vzpřímené poloze sedadel, resp. bezmála 100 mm po naklonění opěradel.

 Vozy ve výbavě ‚Mulliner Driving Specification‘ používají nový design prošívání, přičemž zákazníci mohou vybírat z osmi typů dýhy získávané z udržitelných zdrojů, včetně dvou variant s rovnou texturou, které pro Bentaygu doposud nebyly k dispozici: ‚Koa‘ a ‚Crown Cut Walnut‘ (řezaný ořešák).

 Jedinečným prvkem nové Bentaygy jsou i podmanivé tmavě tónované hliníkové dekory s diamantovým řezem (výbava na přání), které se v rámci značky Bentley objevují vůbec poprvé. Vytříbená povrchová úprava, připomínající design matricové mřížky chladiče Bentley, se vyrábí komplikovaným procesem přesného kartáčování hliníku v různých směrech s cílem dosáhnout moderního trojrozměrného efektu.

 Nejmodernější systém palubního infotainmentu

 Nová Bentayga uvádí nový nejmodernější systém infotainmentu, kterým nastoluje nový standard na poli technologických uživatelských rozhraní. Větší a čitelnější 10,9" dotykový displej s jemnou grafikou, antireflexní povrchovou úpravou, ochranou proti oslňování a výrazně vylepšenou dotykovou zpětnou vazbou nyní vyplňuje celou šířku středového panelu ve prospěch modernějšího vzhledu.

 Obsah hlavní obrazovky lze rychle navolit pomocí mechanických tlačítek pod displejem nebo prostřednictvím obrazovky s hlavní nabídkou. Podpora personalizace dále dovoluje nastavit na ploše zobrazení tří oblíbených položek, např. telefonu, navigace nebo multimédií.

 Propracovaná soustava navigace umožňuje volně zadávat text, stejně tak jako hledané položky podle kontextu (včetně adresy nebo bodů zájmu). Navigační funkce zahrnují zobrazování budov ve 3D, satelitní mapy, zobrazování obsahu v zorném poli řidiče na Head-Up displeji nové generace a řadu dalších praktických vlastností. Prostřednictvím Head-Up displeje je nyní možné promítat dopravní informace, označení ulic, místní názvy či např. vzdálenost do cíle.

 Nová Bentayga kromě obvyklé podpory nejrůznějších zdrojů nyní standardně nabízí i bezdrátovou technologii Apple CarPlay (vedle dříve standardního kabelového připojení), stejně tak jako Android Auto (poprvé v rámci značky Bentley). Při zapojení odpovídajícího telefonu do některého z palubních portů typu USB-C se na centrálním displeji infotainmentu zrcadlí obsah chytrého telefonu.

 Nová Bentayga je nyní vybavena plně digitálním informačním štítem před řidičem, podobně jako Continental GT nebo nový Flying Spur. Displej propůjčuje kokpitu moderní vzhled, umožňuje uživatelské úpravy dle požadavků a nabízí v reálném čase světelné efekty s elegantními animacemi.

 Obrazovku s jemnou grafikou lze přepínat mezi klasickým nebo rozšířeným formátem. V klasickém formátu se na displeji zobrazuje tradiční uspořádání se dvěma kruhovými ukazateli (rychloměr a otáčkoměr), zatímco v rozšířeném formátu je pravý kruhový ukazatel nahrazen plochou pro zobrazování map a multimédií.

 Nová Bentayga též zprostředkuje nejnovější sestavu palubních online služeb a funkcí dálkového ovládání ‚My Bentley‘. Palubní on-line služby se nyní poskytují prostřednictvím vestavěné SIM karty, podobně jako v nejnovějším modelu Continental GT, a tak zákazník nemusí zajišťovat datové připojené přes své mobilní zařízení.

 Z klíčových funkcí jmenujme dopravní informace v reálném čase a aktualizace map online, které budou k dispozici všem zákazníkům na trzích, kde Bentley online služby pro vozidla této značky poskytuje. V závislosti na konkrétním trhu budou k dispozici i nové služby konektivity, jako např. online hudba, předpovídání zelené na semaforech nebo informace o výskytu nebezpečí na trase.

 Funkce dálkového ovládání – v závislosti na regionu – jsou dostupné prostřednictvím mobilní aplikace ‚My Bentley‘ a přinášejí další vylepšení technologické úrovně a rozsahu služeb očekávaných dnešními zákazníky – od funkce ‚Najdi moje vozidlo‘ a ‚Zamkni můj vůz‘ přes zobrazování stavu vozidla a různých statistik až po začlenění dalších funkcí, jako např. ovládání nezávislého topení (je-li součástí výbavy).

 Přepychová výbava

 Pro novou Bentaygu byla uvedena celá řada nových, pokrokových a technologicky propracovaných funkcí s potenciálem posunout zážitky z cestování na ještě vyšší úroveň.

 Nová Bentayga nyní nabízí dvě varianty audiosystému. Ve standardu je nyní k dispozici systém Bentley Signature Audio, nabízející mimořádnou kvalitu opírající se o výkon 590 W prostřednictvím 12 reproduktorů. Na přání nabízený systém ‚Naim for Bentley‘ disponuje úctyhodným výkonem 1780 W a plnými 20 reproduktory, včetně aktivních basových reproduktorů pod oběma předními sedadly, resp. vysokotónových měničů (Super Tweeterů), zabudovaných do předních a prostředních sloupků kabiny. Systém Naim for Bentley jako jediný v automobilovém odvětví nabízí i osm režimů poslechu: od ‚digitálních médií‘ až po ‚klasickou hudbu‘. Mřížky reproduktorů audiosystému Naim for Bentley byly přepracovány a nyní zaujmou podsvíceným logem Naim.

 Vestavěné ionizační zařízení klimatizace vypouští přes centrální výdechy negativně nabité částice, které zlepšují čistotu ovzduší v kabině i celkovou pohodu pasažérů. Díky ionizaci se kolem znečišťujících částic ve vzduchu (prach, alergeny) vytváří statický náboj, který tyto částice nutí přilnout k nejbližšímu povrchu. Znečišťující látky tak v důsledku nejsou obsaženy ve vzduchu vdechovaném přímo do plic pasažérů.

 Cestující na zadních sedadlech nové Bentaygy se mohou těšit na technologické vylepšení ve formě nového většího dotykového tabletu dálkového ovládání, který se podobá zařízení ve zbrusu novém modelu Flying Spur. Displej o úhlopříčce 5“ nyní zprostředkuje modernější grafiku a nabízí i vyšší výkon s vestavěným čtyřjádrovým procesorem a 1 GB paměti RAM. Pomocí uvedené jednotky lze ovládat řadu funkcí, od vyhřívání a masážní funkce zadních sedadel přes multimédia a navigaci až po náladové osvětlení nebo okenní roletky.

 Nová Bentayga též nabízí širokou paletu systémů na podporu řízení a nejmodernější technologii světlometů. Ta zahrnuje tři automatické režimy potkávacích světel a maticový LED systém umožňující cestovat se stále zapnutými dálkovými světly bez rizika oslňování ostatních účastníků silničního provozu.

 V zájmu co nejlepší funkčnosti a dopravní bezpečnosti je každý z maticových světlometů vybaven 82 výkonnými LED diodami. Díky chytrému řízení se svazek emitovaných paprsků neustále tvaruje automatickým vypínáním některých LED diod tak, aby nedocházelo k oslňování jiných účastníků silničního provozu.

 Trojice nastavení adaptivních světlometů zahrnuje režim ‚Town‘ (Město) pro rychlosti pod 48 km/h, kdy je emitován krátký a široký svazek paprsků pro optimální výhled v městské zástavbě. V režimu ‚Country‘ (Venkov) pro rychlosti 48 až 97 km/h je světelný kužel vyšší a užší. Režim ‚Motorway‘ (Rychlostní komunikace) znamená další zvednutí kuželů světla a zvýšení intenzity pro co nejlepší výhled.

 K dalšímu zlepšení výhledu a pohodlí řidiče napomáhají nové stěrače čelního skla s 22 integrovanými ostřikovacími tryskami v každé liště (včetně funkce vyhřívání). Použitý systém zamezuje rušivému ostřikování a výrazně napomáhá zlepšovat čistotu skla.

 Nová Bentayga i nadále nabízí všechny klíčové vlastnosti a funkce, pro které si původní model získal tak velkou oblibu, od praktické výklopné zádě s bezdotykovým ovládáním a chladničky mezi zadními sedadly přes paket prvků ‚City Specification‘ se zaměřením na bezpečnost až po zadní parkovací kameru.

 Výkon a hospodárnost

 Novou Bentaygu pohání osvědčený dvojitě přeplňovaný benzínový motor Bentley V8 4,0 litru 32v s turbodmychadlem typu Twin-Scroll, kombinující mohutný výkon s pozoruhodně nízkou spotřebou paliva. Vidlicový osmiválec spolupracující s osmistupňovou automatickou převodovkou nabízí výkon supersportů na úrovni 542 bhp (550 PS) a točivý moment 770 Nm; díky tomu se rozjede až na 290 km/h a akceleruje na 60 mph za 4,4 sekundy (100 km/h za 4,5 s).

 Špičkové výkony nové Bentaygy V8 jdou ruku v ruce s dojezdem 639 km a emisemi CO2 na úrovni 302 g/km. K noblesní hospodárnosti provozu (kombinovaná spotřeba 13,3 l/100 km) přispívá i schopnost motoru vypínat za vhodných podmínek čtyři z celkových osmi válců, a to bez jakýchkoli negativních dopadů na kvalitu jízdy.

 Systém ‚Bentley Dynamic Ride‘ – celosvětově první technologie aktivního elektrického řízení náklonů vozidla – byl pro novou Bentaygu ještě vylepšen rozšířením rozchodu zadních kol o 20 mm ve prospěch snazšího řízení a lineárnější zpětné vazby. Systém Bentley Dynamic Ride nepřetržitě eliminuje boční síly způsobující klopení karoserie v zatáčkách a zajišťuje maximální kontakt kol s vozovkou ve prospěch špičkové stability kabiny, pohodlí a jízdního chování.

 Nová Bentayga nabízí v rámci všech SUV nejširší spektrum nastavení pro jízdu na silnicích i v terénu – a to díky volbě režimů systému ‚Bentley Drive Dynamics‘ a volitelné výbavě ‚All-Terrain Specification‘ pro jízdu v terénu. K dispozici je až osm režimů – čtyři pro jízdu na silnici a čtyři v terénu – aby si řidič mohl jednoduchým otočením kruhového ovladače vybrat dokonalé nastavení dynamiky pro libovolný povrch nebo stav vozovky.

 Nová Bentayga se bude později nabízet i v hospodárné variantě Hybrid, která bude prvním opravdovým plug-in hybridem v segmentu luxusních vozů. Hybrid, těžící z výhod představených v modelu předchozí generace, bude nejhospodárnějším modelem v historii značky Bentley a současně prvním krokem na její cestě k elektrifikaci.

 Dále bude k dispozici sportovně zaměřená varianta Speed s ještě rozhodnějším stylistickým ztvárněním. Speed je vrcholem řady Bentayga, o čemž svědčí i pohon v podobě renomovaného agregátu Bentley 6,0 litru W12 TSI.

 - KONEC -

 Poznámky pro redaktory

Bentley Motors je celosvětově nejvyhledávanější značkou luxusních vozů. V Crewe, domově a sídle uvedené společnosti, probíhají veškeré činnosti vč. designu, výzkumu, vývoje a výroby vozů všech čtyř modelových řad – Continental, Flying Spur a Bentayga. Pro luxusní značky vozů z Velké Británie jako Bentley je typická kombinace špičkového řemeslného zpracování s využitím dovedností předávaných z generace na generaci společně s konstrukčním know-how a nejmodernějšími technologiemi. Zároveň jde o příklad toho nejlepšího z vysoce renomované britské výroby. Bentley v Crewe zaměstnává přibližně 4000 pracovníků.